Patentli tek montessori anaokulu

Waldorf Eğitimi Nedir? | 7 Renk Koleji Anaokulu Büyükçekmece Şubesi

Büyükçekmece Beykent Patentli Tek Montessori Okulu

  Waldorf Eğitimi Nedir?

  Waldorf yaklaşık 100 yıl önce Avusturyalı filozof, sosyal reformcu ve vizyoner Rudolf Steiner tarafından Avrupa’da geliştirilen, dünya çapında bağımsız bir okul hareketidir . Bugün Waldorf , 60’tan fazla ülkede yaklaşık 1000 okul ve yaklaşık 2000 erken çocukluk programı ile dünya çapında temsil edilmektedir. Waldorf eğitiminde, öğrenme süreci esasen üç yönlüdür,  düşünme, hissetme ve yapma. Bu, Waldorf öğretmenlerinin  sanatları ve pratik becerileri birleştiren bir müfredat ve metodoloji yoluyla her çocuğu yetiştirmek ve meşgul etmek için çalıştığı temeldir.

  Waldorf Eğitiminin Temelleri
  Waldorf , çocukluğun her biri kabaca yedi yıllık üç ayrı aşamadan oluştuğu öncülüyle başlar – doğumdan yediye kadar (erken çocukluk), 7 ila 14 (orta çocukluk) ve 14 ila 21 (ergenlik). Her aşama çocukların dünyayı nasıl hissettikleri ve onlara yaklaştıklarını (entelektüel, duygusal, fiziksel ve ruhsal olarak) şekillendirir ve bu da öğrenme şekillerini şekillendirir. Waldorf eğitimcileri, her biri çocukluk dönemi geliştikçe gelişen müfredat ve öğretim yöntemlerinin bu gelişim aşamalarına uygun şekilde uyarlanması gerektiğine inanmaktadır.

  Erken Çocukluk 
  Doğumdan yedi yaşına kadar olan küçük çocuklar öncelikle duyuları ile yaşar ve taklit yoluyla en iyi öğrenirler. Taklit etmeye değer figürler olmaya çalışan Waldorf erken çocukluk eğitimcileri, her çocuğun  nazik, ancak duyusal zengin ortamlar ve küçük çocuğu doğal dünyayı araştırmaya, sosyal ilişkileri araştırmaya ve yaratıcı kapasiteleri genişletmeye teşvik eden oyun temelli aktiviteler sağlar. Bu faaliyetler entelektüel, duygusal ve fiziksel gelişim için hayati öneme sahiptir.

  Waldorf Eğitiminin Faydaları
  Çocuklar telaşsız bir çocukluğun tadını çıkarır.
  Anı yaşamaya izin vermekten zevk alan, doğayı keşfetmekte ve geniş meraklı ve hayal güçlerinin onları götürdüğü yere gitmekte özgür olan çocukları göreceksiniz. Çocukları “acele et ya da geride kalmaya” zorlayan çılgın dünyamızda, Waldorf Eğitimi, çocukluğun savunulacak bir şey olduğu görüşünü savunuyor. Waldorf eğitimli çocuklar, kendi doğal ritimlerine göre gelişmekte özgür olarak, tam ve zengin çocuklukların tadını çıkarır, sağlıklı, kendini gerçekleştiren bireyler olmak için ihtiyaç duydukları deneyimleri kazanırlar.

  Waldorf okulları çok yönlü bireyler üretir.
  Waldorf Eğitim’in amacı, çocukları çok çeşitli deneyimlere maruz bırakmak ve onların içinde birçok ilgi ve yetenek geliştirmektir. Bu da, bir alanda geliştirilen becerileri başka bir alanda uygulama becerilerine ve her şeye hakim olabilecekleri bilgisine yüksek düzeyde güven veren iyi dengelenmiş çocuklar olmasına yol açar.

   

  Sitemiz kaynak gösterilerek alıntı yapılabilir.